Brazílie Joao Hamilton Obata

višně v čokoládě, kandované lískové ořechy, hnědý cukr
Brazílie Joao Hamilton Obata
višně v čokoládě, kandované lískové ořechy, hnědý cukr
430 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

To nejlepší z loňské sklizně brazilského producenta Joao Hamiltona z farmy Novo Canaa. Jedná se o nanolot raritní odrůdy obata se kterou se nám podařilo letos vyhrát slovenskou soutěž Barista roku. Těšit se můžete na tóny višní v čokoládě, kandovaných lískových ořechů a hnědého cukru.

Poslechněte si náš podcast o této kávě.

Do roku 2006 se bratři Joao a Ivan, farmáři z regionu Caconde (mapa), striktně zabývali pěstováním a zpracováním komoditní kávy v co možná největších objemech. Realita kávového trhu a především neudržitelný rozvoj farmy (používání velkého množství syntetických hnojiv) donutily Joao a Ivana změnit filosofii a zaměřit se především na kvalitu produktu a ekologické zemědělství.

Ve spolupráci s Marcosem Croce a jeho synem Felipem z proslulé farmy Fazenda Ambiental Fortaleza (FAF), zaměřili své úsilí na selektivní sběr zralých třešní, sušení kávy na afrických postelích a především na separaci sklizně dle odrůdy nebo data (tzv. mikroloty).

Od té doby Joao a Ivan ušli opravdu dlouhou cestu. Jejich farmy jsou nyní modelovým příkladem, jak lze v Brazílii pěstovat a zpracovávat výběrovou kávu ekologicky šetrným způsobem a navíc mít ekonomicky výdělečný byznys. Joaa a Ivana dos Santos navštěvujeme každý rok v září. Loni se Joao pochlubil novým pozemkem, kde bude snad již brzy stát zbrusu nový závod na zpracování promyté kávy (viz. fotogalerie na Flickru). Bylo vidět, že se farmářům opravdu daří.

Z loňské sklizně jsme měli možnost zakoupit pouze 300 kg této kávy, primárně určené na různé baristické soutěže. Odrůda obata je uměle vyšlechtěný hybrid v laboratořích IAC (Instituto Agronomica de Campinas) z odrůdy Sarchimor. Obata tak získala většinu svého genetického materiálu z robusty a je odolná vůči kávovníkové rzi a různým škůdcům. Většina podobných hybridů není chuťově příliš zajímavá, spíše naopak. obata z farmy Joao Hamiltona je ale velkou výjimkou. Jedná se o krásný příklad kvalitně zpracované brazilské kávy s neskutečnou sladkostí a jemností v šálku, která je doplněna o tóny višní v čokoládě, kandovaných lískových ořechů a hnědého cukru.

S touto kávou se Lukáš Podbehlý letos na Slovensku kvalifikoval na mistrovství světa baristů a Ondřej Hurtík v roce 2015 získal ocenění za nejlepší espresso soutěže.

Fotky z návštěv nejen Joao Hamiltona najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměBrazílie
FarmaNovo Canaa
OdrůdaArabica Obata
ZpracováníNatural (suchá)
Sklizeňsrpen 2017
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, Espresso, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťvišně v čokoládě, kandované lískové ořechy, hnědý cukr
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot