Brazílie Joao Hamilton Espresso

toffee, makadamové ořechy, třešně
Brazílie Joao Hamilton Espresso
toffee, makadamové ořechy, třešně
370 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Letošní první brazilská káva od Joao Hamiltona a jeho bratra Ivana dos Santos. Tento mikrolot raritní odrůdy sumatra jsme vybrali loni v září přímo na farmě a rozhodli jsme se ho pražit především na přípravu jednodruhového espressa. V chuti očekávejte tóny toffee, makadamových ořechů a třešní.

Do roku 2006 se bratři Joao a Ivan, farmáři z regionu Caconde (mapa), striktně zabývali pěstováním a zpracováním komoditní kávy v co možná největších objemech. Realita kávového trhu a především neudržitelný rozvoj farmy (používání velkého množství syntetických hnojiv) donutily Joao a Ivana změnit filosofii a zaměřit se především na kvalitu produktu a ekologické zemědělství.

Ve spolupráci s Marcosem Croce a jeho synem Felipem z proslulé farmy Fazenda Ambiental Fortaleza (FAF), zaměřili své úsilí na selektivní sběr zralých třešní, sušení kávy na afrických postelích a především na separaci sklizně dle odrůdy nebo data (tzv. mikroloty).

Od té doby Joao a Ivan ušli opravdu dlouhou cestu. Jejich farmy jsou nyní modelovým příkladem, jak lze v Brazílii pěstovat a zpracovávat výběrovou kávu ekologicky šetrným způsobem a navíc mít ekonomicky výdělečný byznys. Joaa a Ivana dos Santos navštěvujeme každý rok v září. Loni se Joao pochlubil rozestavěným zpracovatelským závodem, kde bude snad již brzy zpracovávat nejen své kávy, ale i kávy svých sousedů (viz. fotogalerie na Flickru). Bylo vidět, že se farmářům opravdu daří.

Z loňské sklizně jsme měli možnost zakoupit několik mikrolotů různých odrůd, vč. této suchým způsobem zpracované odrůdy sumatra. Jedná se o krásný příklad kvalitně zpracované brazilské kávy s neskutečnou sladkostí a jemností v šálku, která je doplněna o tóny toffee, makadamových ořechů a třešní.

S kávami od Joao Hamiltona se nám podařilo vyhrát jak slovenské mistrovství baristů v roce 2018, tak i soutěž o nejlepší espresso v roce 2017.

Fotky z návštěv nejen Joao Hamiltona najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměBrazílie
FarmaSitio Canaa
OdrůdaArabica Sumatra
ZpracováníNatural (suchá)
Sklizeňsrpen 2019
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaEspresso
Chuťtoffee, makadamové ořechy, třešně
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot