Brazílie Venda Nova

toffee, lískové ořechy, javorový sirup
Brazílie Venda Nova
toffee, lískové ořechy, javorový sirup
350 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Brazilská káva od skupiny producentů z regionu kolem městečka Venda Nova do Imigrante ve státě Espirito Santo. Jedna z prvních sklizní výběrové kávy v tomto místě vůbec. Směs odrůd catuaí, mundo novo a bourbon byla zpracovaná honey metodou na konci loňského roku. V chuti převládají sladké tóny toffee, lískových ořechů a javorového sirupu.

Region kolem městečka Venda Nova do Imigrante (mapa) jsme loni navštívili vůbec poprvé během cesty do národního parku Caparao. Výběrová káva je zde prozatím v plenkách, ale potenciál místních producentů je stejně jako v regionu Caparao obrovský. Kvalitní odrůdy, ideální klima a především chuť dělat kvalitní produkt je základním kamenem úspěchu.

Jelikož většina producentů s konceptem výběrové kávy teprve začíná, jsou velikosti jejich lotů poměrně malé. Naše káva je tak směsí několika různých mikrolotů, které jsme ohodnotili nejlépe ze všech vzorků loňské sklizně. Jedná se o kávy zpracované honey metodou, kdy se třešně nejprve vyloupou v mechanických loupačkách, ale na zrnkách se ponechá určité množství dužiny. Sušení probíhá na afrických postelích po dobu 15-20 dní. Někteří producenti používají i foliovníky, i když my preferujeme pomalé sušení na slunci.

Jedním z hlavních problémů v regionu (a de facto v celé Brazílii) je absence sběračů kávy. Neexistují zde námezdní sběrači z řad původních obyvatel jako ve Střední Americe. Sehnat brazilské dělníky je velmi obtížné, jelikož producenti nejsou schopni je adekvátně zaplatit. Průměrná mzda sběrače kávy je cca 50 USD za den. Movitější a větší farmy se tak uchylují k automatickým kombajnům speciálně uzpůsobených na sběr kávy.

Venda Nova má oproti našim kávám z regionu Sao Paulo a Minas Gerais především lehčí tělo. V chuti dominují tóny toffee, lískových ořechů a javorového sirupu. Sladká a velmi pitelná káva pro všechny fanoušky Brazílie.

Fotky z návštěvy regionu a především turisticky úchvatného místa zvaného Pedro Azul (modrý kámen) najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměBrazílie
Farmaproducenti kolem města Venda Nova do Imigrante
OdrůdaArabica Bourbon , Arabica Red Catuai, Arabica Red Icatú, Arabica Yellow Catuai , Arabica Mondo Novo
ZpracováníHoney
Sklizeňkonec roku 2017
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, Espresso, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťtoffee, lískové ořechy, javorový sirup
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot