Etiopie Kochere Heleanna

žluté ovoce, květiny, černý čaj
Etiopie Kochere Heleanna
žluté ovoce, květiny, černý čaj
330 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Svěží káva s výrazně květinovou aromatikou. V chuti se naplno projevuje proslulý terroir Kochere, Yirgacheffe - sladké žluté ovoce (žlutý meloun, sušené meruňky), doplněné jemnou citrusovou aciditou.

Tato káva byla zakoupena přes interní etiopskou burzu ECX a zpracována v závodu paní Heleanny Georgalis, s kterou již 6. rokem spolupracujeme. Sběr a výkup třešní probíhá od stovek drobných farmářů žijících v regionu Kochere, nedaleko městečka Chelelektu (mapa).

Kávová zrnka jsou nejprve zbavena svrchní slupky a části dužiny pomocí lisu na kávu (tzv. pulper). Následuje 36hodinové máčení zrn ve fermentačních nádržích, kdy se zbylé cukry obalující zrnko vykvasí. Po manuálním promytí již skoro čistá zrna putují do poslední nádrže, kde stráví závěrečných 16 hodin před samotným sušením. To probíhá vždy na vyvýšených afrických postelích pokrytých jutou nebo umělou tkaninou.

Veškerá káva z tohoto regionu je následně převezena do centrály ECX (Ethiopian Commodity Exchange) ve městě Dilla. Zde jsou jednotlivé loty vytříděny dle počtu defektů, upraženy a odegustovány místními Q gradery. Aukce všech lotů probíhá v centrále ECX v hlavním městě Addis Abeba.

Náš lot je speciální tím, že Heleanna používá jako jediná v Etiopii statické stoly na třídění zelené kávy (viz. video). Výsledná káva má tak minimum defektů, které by mohly negativně ovlivnit výslednou chuť. Tato káva se vyznačuje pro Yirgacheffe typicky květinovým aroma s nádechem citrusů. V chuti pak dominují sladké tóny žlutého ovoce (sušené meruňky a žlutý meloun).

Jelikož je tato káva velmi jemná a svěží, doporučujeme ji především na přípravu filtrované kávy. Pokud hledáte etiopskou kávu na přípravu espressa, určitě vyzkoušejte Etiopii Guji Heleanna z naší aktuální nabídky. Jedná se o kávu taktéž zakoupenou od paní Heleanny, ale z jiného regionu.

Fotky z našich každoročních návštěv Etiopie najdete v galerii na Flickru

Podrobné informace
ZeměEtiopie
FarmaKochere
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníPromytá
Sklizeňleden 2017
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťkvětiny, žluté ovoce, černý čaj
Balení350 g
Typ kávyzrnková káva
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot