Etiopie Duromina Espresso

hutné tělo, kandované ovoce, marmeláda
Etiopie Duromina Espresso
hutné tělo, kandované ovoce, marmeláda
370 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Promytá káva z méně známého regionu Agaro v západní Etiopii (Limu) s jedinečnou chutí kandovaného ovoce a marmelády. Duromina je jedním z našich favoritů letošní etiopské sklizně. Pro své krémové tělo kávu pražíme primárně na přípravu jednodruhového espressa.

Zpracovatelské družstvo Duromina vzniklo teprve v roce 2010 jako společný projekt 113 obyvatel okresu Boto, který se nachází na západě Etiopie, nedaleko města Jimma (mapa). Duromina znamená v jazyce Affan Oromo "zlepšit život" nebo také "vydělat více peněz". To se zakladatelům rozhodně podařilo, jelikož Duromina může být v Etiopii považována za příkladový coop, který dokázal během pouhých pár let markantně vylepšit kvalitu své kávy a proslavit se po celém světě.

Před založením coopu byli místní producenti kávy nuceni prodávat třešně lokálním výkupčím, kteří platili extrémně nízké částky mezi 1,5 - 3,25 birru (tzn. 1,7 - 9,6 Kč) za libru. To vše se změnilo příchodem americké neziskové organizace Technoserve. Tato organizace je aktivní především na západě Etiopie v technologicky méně rozvinutých regionech. Pomáhá s nákupem moderních strojů na zpracování kávy (např. kolumbijské eko-loupačky Penagos) a také funguje jako pojítko mezi zpracovatelskými závody a pražírnami.

Majitelé Durominy si velmi rychle osvojili nové postupy sběru a zpracování kávových třešní, za což byli oceněni již v roce 2012 prvním místem na prestižní africké soutěži African Taste of Harvest. V roce 2014 se počet členů coopu zvedl na 271 a podařilo se vybudovat další zpracovatelský závod v nedaleké vesnici. Plánem pro nadcházející roky je elektrifikace vesnice a výstavba mostu přes místní řeku.

Duromina je v naší nabídce již třetím rokem. Závod jsme osobně navštívili vloni na jaře (fotky z cesty v galerii na Flickru). Kávy z regionu Agaro nás baví každým rokem víc a víc. Chuť je velmi odlišná od káv z regionů jako Yirgacheffe a Guji. Vyznačuje se především hutným, sametovým tělem a výrazně svěžím charakterem plným kandovaného ovoce a marmelády.

Tato káva je primárně určená na přípravu espressa. Pokud hledáte etiopskou kávu na přípravu filtrované kávy, doporučujeme vyzkoušet Etiopii Samii.

Podrobné informace
ZeměEtiopie
FarmaGoma Woreda, Duromina
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníPromytá
Sklizeňleden 2017
CertifikaceKáva z rukou farmáře
Chuťhutné tělo, kandované ovoce, marmeláda
Doporučené množství18 g (kávy) / 40 g (nápoje)
Doporučená teplota93,5 °C
Balení350 g
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot