Etiopie Foge

jasmín, citrusy, sušené meruňky
Etiopie Foge
jasmín, citrusy, sušené meruňky
390 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Svěží káva s výrazně květinovou aromatikou ze soukromé farmy Foge. V chuti se naplno projevuje proslulý terroir Yirgacheffe - spousty jasmínu, sladké žluté ovoce, doplněné o jemnou citrusovou aciditou.

Samotná farma má stěží vyslovitelný název Wedeykejima. Nachází se nedaleko vesnice Foge ve východní části regionu Yirgacheffe, nedaleko jezera Abaya. Rozprostírá se na 80 hektarech v nadmořské výšce 1800 m n.m. Farmu založila v roce 2010 rodinná společnost Kanketi, která spravuje celkem 6 zpracovatelských závodů.

Manažerem farmy je pan Hagi Elemo, který v obchodě s kávou pracuje víc jak 40 let. Na farmě Foge pěstuje dvě původní odrůdy kávovníku pod kódovým označením 74112 a 1377. Jelikož se Foge nachází v poměrně odlehlé oblasti, není zde příliš velká konkurence mezi zpracovatelskými závody ve výkupu třešní. Výkupní cena tak může být stabilní a tento rok byla 13 Birrů za kg (10 Kč / kg).

Foge je certifikovanou organickou farmou, což znamená, že je zde nutné dodržovat podmínky ekologického zemědělství. Na farmě se vyrábí vlastní organický kompost, k dispozici je umělá retenční nádrž pro potřeby zavlažování, většina kávovníků roste v zákrytu stromů, mezi kávovníky jsou vysázeny banány, fazole a hrách, atd.

Kávová zrnka jsou nejprve zbavena svrchní slupky a části dužiny pomocí lisu na kávu (tzv. pulper). Následuje 36hodinové máčení zrn ve fermentačních nádržích, kdy se zbylé cukry obalující zrnko vykvasí. Po manuálním promytí již skoro čistá zrna putují do poslední nádrže, kde stráví závěrečných 16 hodin před samotným sušením. To probíhá vždy na vyvýšených afrických postelích pokrytých jutou nebo umělou tkaninou.

V chuti je Foge plné jasmínu, citrusů a žlutého ovoce. Citrusová acidita připomíná limonádu. Ze závodu Foge jsme letos měli možnost koupit i lot zpracovaný suchou metodou, který začneme pražit v průběhu léta.

Podrobné informace
ZeměEtiopie
FarmaFoge, Yirgacheffe
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníPromytá
Sklizeňleden 2019
CertifikaceBio produkt
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťjasmín, sušené meruňky, citrusy
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot