Etiopie Hambela Espresso

květiny, žlutý meloun, mango
Etiopie Hambela Espresso
květiny, žlutý meloun, mango
390 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Svěží a jemná etiopská káva určená primárně na přípravu jednodruhového espressa. Typicky květinovou a citrusovou aromatiku doplňují v chuti tóny žlutého melounu a manga.

Poslechněte si náš podcast o této kávě.

Tuto kávu jsme zakoupili v únoru během naší každoroční cesty do Etiopie. Jedná se o mikrolot ze zpracovatelské stanice Hallo Fuafate, která se nachází ve vesnici Worka (Hambela woreda / region) a nese jméno po nedalekých vodopádech. Hallo Fuafate patří panu Sigaga Beyene, který začal vykupovat kávové třešně od farmářů z okolí v roce 2010 a dnes během sklizně vyprodukuje až 170 tun zelené kávy.

Čerstvě sebrané kávové třešně jsou nejprve zbaveny svrchní slupky a části dužiny pomocí lisu na kávu (tzv. pulper). Následuje 72hodinové máčení zrn ve fermentačních nádržích, kdy se zbylé cukry obalující zrnko vykvasí. Po manuálním promytí již skoro čistá zrna putují do poslední nádrže, kde stráví závěrečných 16 hodin před samotným sušením. To probíhá vždy na vyvýšených afrických postelích pokrytých jutou nebo umělou tkaninou a trvá v závislosti na počasí přibližně 10 dní. Během velmi horkých dní a také každou noc se zrna v pergamenu překryjí plastovou tkaninou, aby nedocházelo k příliš rychlému sušení nebo kondenzaci vody.

Naše káva se vyznačuje květinovou aromatikou, svěžími tóny žlutého melounu a manga. Pro svou sladkost jsme zvolili tuto kávu na přípravu jednodruhového espressa, čemuž jsme uzpůsobili i pražící profil.

Doporučená příprava:

  • Množství kávy: 9 g (single), 18 g (double)
  • Teplota: 94 °C
  • Výsledná váha nápoje: 18 g (single), 36 g (double)
  • Délka extrakce: 28-30 vteřin

Podrobné informace
ZeměEtiopie
FarmaHallo Fuafate, Hambela woreda
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníPromytá
Sklizeňleden 2018
Chuťkvětiny, mango, žlutý meloun
Doporučené množství18,5 g / 42 g
Doporučená teplota93,5°C
Balení350 g
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot