Etiopie Lemma Mamo

květiny, černý čaj, citrusy
Etiopie Lemma Mamo
květiny, černý čaj, citrusy
370 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Svěží káva s výrazně květinovou aromatikou ze zpracovatelského závodu Lemma Mamo, který se nachází v regionu Kaffa, nazývaném též kolébkou kávy. V chuti dominují tóny černého čaje a citrusů.

Tuto kávu jsme vybrali během naší loňské cesty do Etiopie v závodě Moplaco, který patří paní Heleanně Georgalis, s kterou již 8. rokem v Etiopii spolupracujeme. Sběr a výkup třešní probíhá od stovek drobných farmářů žijících v regionu Kaffa, nedaleko městečka Shishinda.

Kávová zrnka jsou nejprve zbavena svrchní slupky a části dužiny pomocí lisu na kávu (tzv. pulper). Následuje 36hodinové máčení zrn ve fermentačních nádržích, kdy se zbylé cukry obalující zrnko vykvasí. Po manuálním promytí již skoro čistá zrna putují do poslední nádrže, kde stráví závěrečných 16 hodin před samotným sušením. To probíhá vždy na vyvýšených afrických postelích pokrytých jutou nebo umělou tkaninou.

Vzorky kávy z tohoto regionu jsou následně převezeny do centrály ECX (Ethiopian Commodity Exchange) ve městě Jimma. Zde jsou vytříděny dle počtu defektů, upraženy a odegustovány místními Q gradery. Poté samotné loty kávy putují do závodu paní Heleanny v hlavním městě Addis Abeba.

Náš lot je speciální tím, že Heleanna používá jako jediná v Etiopii statické stoly na třídění zelené kávy (viz. video). Výsledná káva má tak minimum defektů, které by mohly negativně ovlivnit výslednou chuť. Tato káva se vyznačuje pro Kaffu typicky květinovým aroma. V chuti pak dominují tóny černého čaje a citrusů.

Jelikož je tato káva velmi jemná a svěží, doporučujeme ji především na přípravu filtrované kávy.

Fotky z naší návštěvy regionu Kaffa najdete v galerii na Flickru

Podrobné informace
ZeměEtiopie
FarmaLemma Mamo, Kaffa
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníPromytá
Sklizeňleden 2019
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťkvětiny, černý čaj, citrusy
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot