Etiopie Sunyirga Natural Espresso

Etiopie Sunyirga Natural Espresso
390 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Suchým způsobem zpracovaná káva ze závodů v regionu Yirgacheffe od paní Heleanny Georgalis. Fantasticky ovocná, svěží a sladká káva, která nadchne všechny nadšence do etiopských "naturalů". Tuto kávu pražíme primárně na přípravu espressa, ale je vhodná i na všechny ostatní metody.

Velikost balení 350 g

Tato káva byla zakoupena přes interní etiopskou burzu ECX a zpracována v závodu paní Heleanny Georgalis, s kterou již 5. rokem spolupracujeme. Sběr a výkup třešní probíhá od stovek drobných farmářů žijících v oblasti městečka Chelelektu, v regionu Kochere, Yirgacheffe (mapa). Chelelektu registruje cca 700 drobných pěstitelů žijících v okolí města. Nadmořská výška se zde pohybuje kolem 2000 m n.m., což je pro Yirgacheffe standardní. Náš mikrolot je zpracovaný suchou metodou, kdy jsou třešně ihned po sběru sušeny vcelku na afrických postelích po dobu cca 10-14 dní. Následně jsou zrnka mechanicky vyloupána a ručně protříděna.

Náš lot je speciální tím, že Heleanna používá na třídění zelené kávy statické stoly (viz. video). Výsledná káva má tak minimum defektů (např. úlomků, quakerů apod.), které by mohly negativně ovlivnit čistotu chuti.

Tato káva se vyznačuje svěží aromatikou, sladkými tóny peckového ovoce a zralých jahod. Pro svou sladkost a hutnost jsme zvolili tuto kávu na přípravu jednodruhového espressa, čemuž jsme uzpůsobili i pražící profil.

Fotky z naší dubnové návštěvy Etiopie a zpracovatelského závodu paní Heleanny najdete v galerii na Flickru

Doporučená příprava:

  • Množství kávy: 9 g (single), 18 g (double)
  • Teplota: 94 °C
  • Výsledná váha nápoje: 18 g (single), 36 g (double)
  • Délka extrakce: 28-30 vteřin

Podrobné informace
ZeměEtiopie
FarmaKochere, Yirgacheffe, Etiopie
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníNatural (suchá)
Sklizeňúnor 2016
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, Espresso, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťjahody, peckové ovoce, kakao
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
ProducentNe