Etiopie Samii

květinová aromatika, Earl Grey, broskve, med
Etiopie Samii
květinová aromatika, Earl Grey, broskve, med
390 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Samii pochází ze soukromého zpracovatelského závodu Gore Kone v městečku Werka, které se nachází v regionu West Arsi. Jedná se o tradičním způsobem promytou kávu, která má v chuti typické tóny tohoto regionu - květinová aromatika, tóny Earl Grey čaje, jasmínu a broskví. Krásně svěží a jemná káva.

Káva Samii byla zpracovaná v závodě Gore Kone v městečku Werka (mapa). Klasifikací tak spadá do kategorie káv ze Sidama. Závod vykupuje třešně od cca 600-800 farmářů, kteří žijí v okolí městečka. Následně je zpracovává buď tradiční suchou (natural) nebo promytou (washed) metodou. Celková produkce závodu je kolem 6 kontejnerů kávy ročně.

Náš lot byl zpracovaný promytou metodou v lednu letošního roku. Kávová zrnka se nejprve zbaví svrchní slupky a části dužiny pomocí lisu na kávu (tzv. Agarde disc pulper). Následuje 24-48hodinové máčení zrn ve fermentačních nádržích, kdy se zbylé cukry obalující zrnko vykvasí. Po manuálním promytí již skoro čistá zrna putují do poslední nádrže, kde stráví závěrečných 24 hodin před samotným sušením. To probíhá vždy na vyvýšených afrických postelích pokrytých jutou nebo umělou tkaninou. Při zpěvu desítek žen, mužů a dětí se kávová zrnka neustále obrací, aby bylo sušení rovnoměrné. Dle počasí se zrnka suší cca 15-18 dní. Tím je docíleno absolutně čistého šálku bez chuťových defektů.

Aromatika této kávy je výrazně květinová. V chuti pak dominují tóny čaje Earl Grey, medu a jasmínu. Tuto kávu jsme vybrali v Addis Abeba v březnu letošního roku.

Fotky z našich návštěv Etiopie najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměEtiopie
FarmaGore Kone, Werka, Nensebo, West Arsi
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníPromytá
Sklizeňleden 2017
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťkvětinové aroma, Earl Grey čaj, med, jasmín
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
ProducentNe