Pokud si přejete obdržet zásilku do Vánoc, objednávejte do 17. 12. Později již nemůžeme garantovat včasné doručení.

Panama Finca Hartmann Maragogype Natural

rozinky, koření, červené víno
Panama Finca Hartmann Maragogype Natural
rozinky, koření, červené víno
400 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 200 g
/
Není skladem

Unikátní odrůda maragogype zpracovaná suchou metodou v prosinci 2017 na farmě Ratibora Hartmanna. Netradiční chuť rozinek, kořenitého červeného vína v kombinaci s herbálními tóny meduňky dělají z této kávy opravdu nevšední pití. Tuto kávu jsme letos použili na mistrovství baristů ČR. Limitovaná edice 45 kg.

Poslechněte si náš podcast o této kávě.

Finca Hartmann se rozkládá v srdci regionu Santa Clara (mapa) na panamsko-kostarické hranici. Farma se částečně nalézá v mezinárodním parku La Amistad a slouží jako útočiště pro nespočet druhů zvířat.

Prvorozený syn českého emigranta a dobrodruha Aloise Strašila založil farmu již v roce 1940. Alois byl jedním z vůbec prvních osadníků západní Panamy a farmářů kávy v tomto regionu. Magazín National Geographic ho dokonce přirovnal k jednomu z amerických hrdinů osidlování středozápadu Danielu Booneovi.

Ratibor Hartmann Sr. už bohužel nežije a tak jeho entomologickou sbírku musí návštěvníci prozkoumat bez jeho doprovodu. Veškerou starost o obchod převzali jeho čtyři synové Ratibor, Allan, Alexander, Kelly a dcera Aliss. Finca Hartmann se ve světě proslavila především svým přístupem k ekosystému, který je na území farmy vskutku jedinečný. Všechna káva je pěstovaná v zákrytu stromů, které poskytují úkryt pro více než 300 druhů ptáků. Není proto překvapením, že Smithsonian Tropical Research Institute zde po několik let prováděl výzkum a o farmě vzniklo mnoho vědeckých prací.

Naše káva pochází ze sklizně odrůdy maragogype (sloní zrna), která patří mezi Ratiborovy oblíbené. Jedná se o spontánní mutaci z Brazílie, která je poměrně vzácná.

Tento lot jsme nejprve dovezli letecky po návštěvě farmy rodiny Hartmann letos v lednu za účelem použití na baristických soutěžích. Následně nám minulý měsíc dorazil zbytek nanolotu, 45 kg zelené kávy. Káva byla sklizena a usušena v prosinci 2017. V lednu jsme ji vlastoručně vyloupali, vytřídili a zavakuovali. V chuti je výrazně ovocná s kořenitými tóny červeného vína a zajímavým herbálním nádechem, připomínajícím meduňku. Suché zpracování třešní se projevuje krémovým tělem a lehce rumovou dochutí.

Fotky z každoročních návštěv farmy Hartmann najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměPanama
FarmaFinca Hartmann
OdrůdaArabica Maragogype
ZpracováníNatural (suchá)
Sklizeňprosinec 2017
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, Espresso, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťrozinky, červené víno, koření
Balení200 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot