Panama Finca Hartmann Maragogype Anaerobic

limitovaná edice 200 g
Panama Finca Hartmann Maragogype Anaerobic
limitovaná edice 200 g
400 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 200 g
/
Není skladem

Unikátní odrůda maragogype zpracovaná anaerobní metodou v lednu 2019 na farmě Ratibora Hartmanna. Velmi intenzivní tóny kakaových nibsů, rumových pralinek a coly dělají z této kávy opravdu nevšední pití. Limitovaná edice 30 kg.

Poslechněte si náš podcast o této kávě.

Finca Hartmann se rozkládá v srdci regionu Santa Clara (mapa) na panamsko-kostarické hranici. Farma se částečně nalézá v mezinárodním parku La Amistad a slouží jako útočiště pro nespočet druhů zvířat.

Prvorozený syn českého emigranta a dobrodruha Aloise Strašila založil farmu již v roce 1940. Alois byl jedním z vůbec prvních osadníků západní Panamy a farmářů kávy v tomto regionu. Magazín National Geographic ho dokonce přirovnal k jednomu z amerických hrdinů osidlování středozápadu Danielu Booneovi.

Ratibor Hartmann Sr. už bohužel nežije a tak jeho entomologickou sbírku musí návštěvníci prozkoumat bez jeho doprovodu. Veškerou starost o obchod převzali jeho čtyři synové Ratibor, Allan, Alexander, Kelly a dcera Aliss. Finca Hartmann se ve světě proslavila především svým přístupem k ekosystému, který je na území farmy vskutku jedinečný. Všechna káva je pěstovaná v zákrytu stromů, které poskytují úkryt pro více než 300 druhů ptáků. Není proto překvapením, že Smithsonian Tropical Research Institute zde po několik let prováděl výzkum a o farmě vzniklo mnoho vědeckých prací.

Naše káva pochází ze sklizně odrůdy maragogype (sloní zrna), která patří mezi Ratiborovy oblíbené. Jedná se o spontánní mutaci z Brazílie, která je poměrně vzácná.

Tento lot byl zpracovaný tzv. anaerobní fermentací, kdy jsou třešně ponechány několik dní v plastových sudech bez přístupu vzduchu. Následně jsou vyloupány a usušeny na afrických postelích. Tento netradiční způsob má značný vliv na výslednou chuť. Většinou je charakterizovaný silným aroma kakaových nibsů. V chuti pak převládají divoké tóny rumových pralinek s jemně perlivou fosforickou chutí coly.

Fotky z každoročních návštěv farmy Hartmann najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměPanama
FarmaFinca Hartmann
OdrůdaArabica Maragogype
ZpracováníAnaerobní fermentace
Sklizeňleden 2019
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, Espresso, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťkakaové nibsy, rumové pralinky, cola
Balení200 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot