Panama Finca Hartmann Espresso

ovocná aromatika, višňové pralinky, kakao, šťavnatá a hutná
Panama Finca Hartmann Espresso
ovocná aromatika, višňové pralinky, kakao, šťavnatá a hutná
370 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Suchým způsobem zpracovaná káva z farmy rodiny Hartmann, kterou pražíme primárně na espresso. Výrazně ovocná aromatika s tóny višňových pralinek a kakaa v chuti dělají z této kávy hodně zábavné "funky" espresso. Když navíc do této kávy přidáte mléko, chutná jako jahodový milkshake.

Finca Hartmann se rozkládá v srdci regionu Santa Clara (mapa) na panamsko-kostarické hranici. Farma se částečně nalézá v mezinárodním parku La Amistad a slouží jako útočiště pro nespočet druhů zvířat.

Prvorozený syn českého emigranta a dobrodruha Aloise Strašila založil farmu již v roce 1940. Alois byl jedním z vůbec prvních osadníků západní Panamy a farmářů kávy v tomto regionu. Magazín National Geographic ho dokonce přirovnal k jednomu z amerických hrdinů osidlování středozápadu Danielu Booneovi.

Ratibor Hartmann Sr. už bohužel nežije a tak jeho entomologickou sbírku musí návštěvníci prozkoumat bez jeho doprovodu. Veškerou starost o obchod převzali jeho čtyři synové Ratibor, Allan, Alexander, Kelly a dcera Aliss. Finca Hartmann se ve světě proslavila především svým přístupem k ekosystému, který je na území farmy vskutku jedinečný. Všechna káva je pěstovaná v zákrytu stromů, které poskytují úkryt pro více než 300 druhů ptáků. Není proto překvapením, že Smithsonian Tropical Research Institute zde po několik let prováděl výzkum a o farmě vzniklo mnoho vědeckých prací.

Naše káva pochází z nové sklizně 2019 odrůdy kávovníku caturra. Tento lot byl zpracovaný suchou metodou, při které se třešně sušily nejprve 2 týdny na slunci a následně 48 hodin v mechanické sušičce. Tímto způsobem zpracovaná káva má výrazně ovocité aroma připomínající cukrovou vatu a sladké tóny višňových pralinek a kakaa.

Farmu rodiny Hartmann navštěvujeme každý rok. Předloni se nám podařilo přesvědčit sourozence, aby přijeli do ČR a podívali se na místo odkud pochází. V městečku Leština se potkali se svými příbuznými a navíc obdrželi od místního starosty i rodokmen sahající do roku 1600. Loni byla na stáži v našich kavárnách dcera Allana Hartmanna Diana.

Fotky najdete v galerii na Flickru.

Doporučená příprava:

  • Množství kávy: 9 g (single), 18 g (double)
  • Teplota: 93,5°C
  • Výsledná váha nápoje: 20-25 g (single), 40-45 g (double)
  • Délka extrakce: 28-30 vteřin
  • Poměr extrakce: 45 %
(Testováno na kávovaru Speedster při použití misek VST 18 g)
Podrobné informace
ZeměPanama
FarmaFinca Hartmann
OdrůdaArabica Caturra, Arabica Yellow Catuai
ZpracováníNatural (suchá)
Sklizeňleden 2019
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaEspresso
ChuťOvocná aromatika, višňové pralinky, kakao, cukrová vata
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot