Guatemala Cruz Grande

vlašské ořechy v medu, marcipán, karamel
Guatemala Cruz Grande
vlašské ořechy v medu, marcipán, karamel
350 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Po delší pauze máme v nabídce kávu z regionu Huehuetenango, kterou jsme vybrali během návštěvy několika zpracovatelských závodů v únoru loňského roku. Cruz Grande je promytá káva směsi odrůd bourbon a caturra. V chuti dominují vlašské ořechy v medu, karamel a marcipán. Sladká a velmi univerzální káva na všechny metody přípravy.

Huehuetenango znamená v indiánském jazyce Nahuatl "místo starších". Region se rozkládá na západní hranici Guatemaly s mexickým státem Chiapas. Většinu obyvatel tvoří májové, kteří patří do devíti různých etnik a stále mluví odlišnými dialekty. Oproti ostatním kávovým regionům Guatemaly se zdejší farmy šplhají až do 2100 m n.m., což má výrazný vliv na chuťové profily káv. Vysoké hory, nepříliš bezpečné podmínky a vzdálenost od hlavního města Guatemaly dělají z regionu "Huehue" jeden z nejhůře dostupných pěstitelských regionů ve Střední Americe.

Zpracovatelský závod Cruz Grande vznikl v roce 2009 a nachází se ve vesnici Cruz Quemada (mapa) v okrese Santa Barbara, asi hodinu jízdy autem od hlavního města regionu Huehuetenango. Coop sdružuje cca 60 pěstitelů kávy, kteří pěstují odrůdy bourbon a caturra na farmách o velikosti 0,5-4 hektary. Náš mikrolot, který jsme vybrali v únoru loňského roku, je směsí výběru ze sklizně rodiny Sanches (Benita Sanchez, Leonardo Sanchez, Ramiro Sanchez a Francisco Sanchez). Káva byla zpracovaná promytou metodou v závodě Cruz Grande. Sušení zde probíhá na betonových nádvořích po dobu cca 10-15 dní.

Náš mikrolot se vyznačuje výraznými tóny vlašských ořechů v medu, marcipánem a karamelem. Jedná se o nenáročnou kávu pro všechny metody přípravy.

Fotky z naší návštěvy zpracovatelských závodů v tomto regionu najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměGuatemala
FarmaCruz Grande
OdrůdaArabica Bourbon , Arabica Caturra
ZpracováníPromytá
Sklizeňúnor 2018
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťvlašské ořechy v medu, marcipán, karamel
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot