Guatemala El Pilar

zelené jablko, kakao, karamel
Guatemala El Pilar
zelené jablko, kakao, karamel
370 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Odrůda bourbon zpracovaná v březnu letošního roku promytou metodou na farmě El Pilar v Guatemale. Juan Carlos Chen se dlouhou dobu snažil obnovit tradici farmy, která sahá až do 17. stol, ale bohužel s velkou pravděpodobností je letošní sklizeň tou poslední z této farmy. El Pilar je univerzální káva s jemnou aciditou zeleného jablka a sladkými tóny kakaa a karamelu.

Historie této farmy sahá do 17. stol. a je spojená s legendou Panny Marie na Sloupu (Virgen de Pilar) ze španělské Zaragozy. Přímo v centru farmy jsou dva kostely, jeden z nich patří k těm nejstarším v zemi (1603), druhý je pak hlavním místem setkávání celé komunity kolem městečka San Juan Sacatepéquez (mapa). Káva se na farmě začala pěstovat v 18. stol. Majitel farmy, Juan Carlos Chen, je původním povoláním korporátní účetní. K pěstování kávy se dostal teprve před 9 lety, kdy mu farmu v poměrně zuboženém stavu předal jeho tchán.

El Pilar navštěvujeme každoročně, někdy i dvakrát. Pokaždé nás nadchnou neuvěřitelně zdravé a prosperující keře odrůdy bourbon. Juan kromě bourbonu pěstuje i chuťově velmi zajímavou variantu bourbon 300, geishu nebo také až 70 let staré keře odrůdy typica, u kterých je nutné používat vysoké žebříky. Jelikož většina odrůd je tradičních, má Juan plné ruce práce s plísní kávovníkových listů (tzv. la roya). Původní záměr byl ponechat El Pilar jako čistě organickou farmu a vyvarovat se používání jakýchkoliv herbicidů a pesticidů. Bohužel právě roya tento cíl znemožnila.

Během sklizně pracuje na farmě až 300 sběračů z řad původního obyvatelstva, kteří zde žijí a mají i vlastní kukuřičná pole. Tradičním pokrmem je polévka pilon, která se připravuje právě z kukuřice. Další zajímavostí pro nás bylo zcela jistě ostružinové víno, připravované ve 100 let starých sudech (viz. foto). Don Lacho, manažer farmy, který zde pracoval celý svůj život, je na své víno náležitě pyšný a my jsme museli jeho um několikrát pořádně ocenit. Klikatá cesta po hrbolatých silnicích zpět do městečka Antigua byla nezapomenutelná :)

Již několik let Juan zmiňuje nátlak nadnárodní cementářské společnosti, která se mermomocí snaží zakoupit pozemky, na kterých se rozkládá farma El Pilar. Tento rok nám Juan oznámil, že jeho rodina na nabídku firmy nejspíše přistoupí a farmu tak prodá. Tato sklizeň tak může být tou úplně poslední, i když si to rozhodně nepřejeme.

Ale zpět k letošní kávě. Náš mikrolot byl nejprve fermentovaný po dobu 48 hod a následně zbavený dužiny a slupky pomocí moderního přístroje, kterému říkáme "džusovačka" (ve španělštině desmusilaginadora). Poté se zrnka v pergamenu sušila na betonovém nádvoří a afrických postelích cca 1-2 týdny.

El Pilar je krásně komplexní káva. Najdete v ní jak svěží květinové aroma a jemnou aciditu zeleného jablka, tak i těžší karamelové a čokoládové chutě. Jednoduše univerzální a vyvážená káva z krásné farmy od lidí, s kterými je radost obchodovat.

Fotky z našich návštěv farmy si můžete prohlédnout v galerii na Flickru. Více o nákupu kávy v Guatemale najdete v sekci "Farmáři a jejich sklizně".

Podrobné informace
ZeměGuatemala
FarmaEl Pilar
OdrůdaArabica Bourbon
ZpracováníPromytá
Sklizeňbřezen 2017
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťzelené jablko, kakao, karamel
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot