Guatemala Los Santos Espresso

Guatemala Los Santos Espresso
350 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Bourbon z lednové sklizně zpracovatelského závodu Bella Vista, který se nachází ve městečku Antigua v Guatemale. Los Santos je název pro směs káv od několika drobných producentů z regionu Chimaltenango. V chuti má sladké tóny polomáčených sušenek, jemnou aciditu zeleného jablka a ořechovou dochuť. Skvělá káva na přípravu jednodruhového espressa.

Velikost balení 350 g

Los Santos je směsí mikrolotů odrůdy Bourbon několika různých producentů z oblasti kolem městečka San José Poaquil, severně od turistického centra Guatemaly Antigua (mapa). Sklizeň a zpracování probíhá pod dohledem pana Luise Pedro Zelaya, majitele závodu Bella Vista, se kterým již druhým rokem v Guatemale spolupracujeme.

Závod Bella Vista s jeho přilehlými farmami jsme navštívili v polovině ledna za účelem ochutnání a nákupu káv z právě probíhající sklizně. Během 3 dnů jsme ochutnali víc jak 150 vzorků a vybrali 6 mikrolotů, které vám v průběhu roku představíme. Luis Pedro je velký charakter a respektovaná osobnost ve světě výběrové kávy. Stejně jako mnoho dalších producentů kávy ve Střední Americe vystudoval agronomickou školu Zamorano v Hondurasu. Závod Bella Vista zdědil po svém otci a nyní se stará o víc jak 24 farem v blízkém okolí. Každá farma má přiděleného agronoma, který má na starosti výsadbu a obměnu keřů, jejich pravidelné prořezávání a v neposlední řadě použití na míru tvořených hnojiv. Byli jsme mile překvapeni malým výskytem kávovníkové rzi (Roya), která již několikátým rokem decimuje úrody Střední Ameriky. Luis Pedro nám vysvětlil, že náklady na použití umělých hnojiv tvoří až 30 % celkových výrobních nákladů kávy.

Samotné zpracování kávy probíhá vždy v závodě Bella Vista. Během večera přiváží nákladní auta z okolních farem denní sběr třešní. Po zvážení třešně putují systémem kanálků do loupaček a fermentačních nádrží. Následně se suší na nádvořích a ve foliovníku na dřevěných vyvýšených postelích (viz. video).

Náš mikrolot má v chuti krásně svěží tóny zeleného jablka a polomáčených sušenek, doplněné o ořechovou dochuť. Kávu pražíme primárně na přípravu jednodruhového espressa.

Fotky z naší návštěvy závodu Bella Vista najdete v galerii na Flickru.

Video ze zpracování kávy je v záložce "video" nebo na Youtube zde.

Doporučená příprava:

  • Množství kávy: 9 g (single), 18 g (double)
  • Teplota: 93,5°C
  • Výsledná váha nápoje: 20 g (single), 40 g (double)
  • Délka extrakce: 28-30 vteřin
  • Poměr extrakce: 45 %
(Testováno na kávovaru Speedster při použití misek VST 18 g)
Podrobné informace
FarmaBella Vista, Antigua
OdrůdaArabica Bourbon
ZpracováníPromytá
Sklizeňprosinec 2015 - leden 2016
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaEspresso
Chuťpolomáčené sušenky, jablko, ořechy
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
ProducentNe