Honduras Isaias Fernandez

raritní odrůda parainema - citrusy, koření, kakao
Honduras Isaias Fernandez
raritní odrůda parainema - citrusy, koření, kakao
390 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Sladká a vyvážená káva od pana Isaiasa Fernandeze, který vlastní farmu La Fincona v překrásném regionu Santa Barbara v Hondurasu. Káva raritní odrůdy parainema má tóny kakaa, citrusů a koření.

Tuto kávu jsme od pana Fernandeze poprvé zakoupili v roce 2018. V té době byl schopen na své farmě La Fincona vypěstovat pouze velmi omezené množství odrůdy parainema, a proto jsme mohli kávu nabídnout pouze v rámci kávového předplatného. Loni se nám podařilo zakoupit již o trochu větší lot, který právě teď spouštíme v naší standardní nabídce.

Honduras pro nás vždy znamenal velkou neznámou. I když se jedná o největšího exportéra kávy v Centrální Americe, převážná většina zrn končí na komoditním trhu. Během několika posledních let se situace výrazně zlepšila a svůj podíl na tom mají i producenti z pohoří Santa Barbara, které se rozkládá nedaleko krásného jezera Yojoa. Tento region byl donedávna neznámý a trhem s výběrovou kávou netknutý. Po ovládnutí soutěže Cup of Excellence v roce 2010 se producenti ze Santa Barbary velmi rychle dostali do podvědomí pražíren výběrové kávy. My jsme kávu z této oblasti poprvé zakoupili v roce 2015 a od té doby dlouhodobě spolupracujeme s panem Edwinem Pinedou a panem Isaiasem Fernandezemem.

Káva od pana Fernandeze je zajímavá především odrůdou kávovníku, která se nazývá parainema, nebo žoviálně mezi lidmi z oboru také "pacamara-weirdo", tzn. divná pacamara (kvůli svému podlouhlému tvaru zrn). Parainema je hybrid dvou odrůd (Hibrido de Timor a Villa Sarchi) vytvořený honduraským kávovým institutem. Samotný název napovídá, proč byla tato odrůda vyšlechtěna - para (proti) / nematodes (parazitům). V roce 2017 se Oscaru Ramirezovi, sousedovi pana Fernandeze, povedl husarský kousek, když s touto hybridní odrůdou vyhrál prestižní Cup of Excellence s dosud historicky nejvyšší cenou (124,50 dolarů za libru zelené kávy). Od té doby patří parainema ze Santa Barbary k nejžádanějším kávám z Hondurasu.

Pan Isaias Fernandez na své farmě La Fincona ročně vyprodukuje cca 4 tuny zelené kávy, z toho 15% je odrůdy parainema. Nám se podařilo celou loňskou sklizeň zakoupit pouze a jen pro vás. Káva je zpracovaná promytou metodou s 24 hodinovou fermentací. Následuje sušení po dobu 10 dní v parabolických sušácích, které jsou pro místní region typické, ale také dost problematické. Trvalo několik let přesvědčování místních producentů, aby prodloužili čas sušení kávového pergamenu alespoň na 10 dní a výrazně tak zlepšili dobu po kterou si zelená káva udrží svou kvalitu.

Panu Fernandezovi je 38 let a má 3 děti, Caroline, Genesis a Isa Alaisha.

Podrobné informace
ZeměHonduras
FarmaLa Fincona
ZpracováníPromytá
Sklizeňbřezen 2019
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťcitrusy, koření, kakao
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot