Honduras Salvador Guzman

fíky, rozinky, koření
Honduras Salvador Guzman
fíky, rozinky, koření
390 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Sladká a vyvážená káva od pana Salvadora Guzmana, který vlastní svou farmu ve vesnici El Cielito v překrásném regionu Santa Barbara na severu Hondurasu. Káva raritní odrůdy parainema má v chuti tóny fíků, rozinek a koření.

Salvador Guzman patří mezi skupinu producentů z vesnice El Cielito, kterým se podařilo v posledních letech výrazně uspět na trhu s výběrovou kávou. Tito producenti mají pevné vztahy s těmi nejznámějšími světovými pražírnami a jsou schopni celou svou produkci prodat za výrazně prémiové ceny. Jedním z důvodů je poměrně unikátní chuťový profil káv ze Santa Barbary, dále zajímavé odrůdy (parainema, pacas) a také výborné zázemí v podobě exportního družstva ve vesnici San Vicente, které vlastní velký propagátor místních káv Benjamin Paz. Nevýhodou jsou pak poměrně malé sklizně. Naším hlavním partnerem v regionu je od roku 2015 pan Edwin Pineda, od kterého kupujeme každý rok celou sklizeň, která čítá obvykle méně než 1000 kg. Sklizeň pana Guzmana je podobná, 700-1000 kg.

Honduras pro nás vždy znamenal velkou neznámou. I když se jedná o největšího exportéra kávy v Centrální Americe, převážná většina zrn končí na komoditním trhu. Během několika posledních let se situace výrazně zlepšila a svůj podíl na tom mají i producenti z pohoří Santa Barbara, které se rozkládá nedaleko krásného jezera Yojoa. Tento region byl donedávna neznámý a trhem s výběrovou kávou netknutý. Po ovládnutí soutěže Cup of Excellence v roce 2010 se producenti ze Santa Barbary velmi rychle dostali do podvědomí pražíren výběrové kávy.

Káva od pana Guzmana je zajímavá především odrůdou kávovníku, která se nazývá parainema, nebo žoviálně mezi lidmi z oboru také "pacamara-weirdo", tzn. divná pacamara (kvůli svému podlouhlému tvaru zrn). Parainema je hybrid dvou odrůd (Hibrido de Timor a Villa Sarchi) vytvořený honduraským kávovým institutem. Samotný název napovídá, proč byla tato odrůda vyšlechtěna - para (proti) / nematodes (parazitům). V roce 2017 se Oscaru Ramirezovi, sousedovi pana Guzmana, povedl husarský kousek, když s touto hybridní odrůdou vyhrál prestižní Cup of Excellence s dosud historicky nejvyšší cenou (124,50 dolarů za libru zelené kávy). Od té doby patří parainema ze Santa Barbary k nejžádanějším kávám z Hondurasu.

Většina káv, stejně jako i tento mikrolot, je v Santa Barbaře zpracovaná promytou metodou s 24 hodinovou fermentací. Následuje sušení po dobu 10 dní v parabolických sušácích, které jsou pro místní region typické (kvůli častým dešťům), ale také dost problematické. Trvalo několik let přesvědčování místních producentů, aby prodloužili čas sušení kávového pergamenu alespoň na 10 dní a výrazně tak zlepšili dobu po kterou si zelená káva udrží svou kvalitu.

Fotky z našich návštěv regionu Santa Barbara najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměHonduras
FarmaEl Cielito
ZpracováníPromytá
Sklizeňčerven 2019
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťfíky, rozinky, koření
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot