Keňa Gichugu AA

rybízová marmeláda, citrusy, vanilka
Keňa Gichugu AA
rybízová marmeláda, citrusy, vanilka
410 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Druhý ze tří mikrolotů, které jsme letos zakoupili ze zpracovatelského závodu Gichugu. Výrazně ovocná a šťavnatá káva z letošní lednové sklizně má v šálku tóny rybízové marmelády, citrusů a vanilky. Ideální letní káva, která chutná skvěle i jako ledová.

Zpracovatelský závod Gichugu se nachází na úpatí sopky Mt. Kenya, nedaleko městečka Embu (mapa). Závod spadá pod družstvo Gakundu Farmers Cooperative Society a funguje již od roku 1970.

Třešně vykupuje od drobných farmářů z okolí vesnic Gichugu, Kamviu a Manyatta. Hlavní sklizeň trvá od října do ledna, vedlejší pak od března do dubna. Zpracování je pro region typické, tzn. že čerstvě sebrané třešně odrůd SL 28 a SL34 jsou zbaveny slupky v diskových loupačkách, následuje fermentace v betonových nádržích (většinou přes noc), promytí a ponechání třešní ve studené vodě před samotným rozprostřením na africké postele. Sušení trvá dle počasí 7-15 dní.

Během letošního nákupu káv v Keni patřily loty ze závodu Gichugu k těm chuťově nejzajímavějším. Celkem jsme ochutnali několik stovek vzorků a nakonec zakoupili všechny tři jakosti - AA, AB, PB (perlová káva). Po výborném lotu AB spouštíme lot nejvyšší jakosti AA, tzn. největší velikost zrn v systému třídění keňských káv. Nejdražší kávy z Keni většinou náleží do skupiny AA a tyto kávy také patří mezi ty chuťově nejvýraznější. Velká a tvrdá zrna s sebou ale nesou spoustu problémů, především pak při pražení a uchovávání.

Kávy z Gichugy nás letos nadchly především svou sladkostí a příjemně strukturovanou aciditou. V poslední letech se snažíme namísto přímočarých káv s dominantní aciditou hledat spíše umírněnější loty, které mají všechny chutě hezky vyvážené. Gichugu je přesně taková. Těšit se můžete na sladkou a velmi šťavnatou kávu s tóny rybízové marmelády, citrusů a vanilky. Doporučujeme především na přípravu filtrované kávy. Pokročilejší uživatelé ale mohou určitě vyzkoušet i jako jednodruhové espresso.

Fotky a videa z letošní návštěvy Keni najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměKeňa
FarmaGichugu, Gakundu Farmers Cooperative Society
OdrůdaArabica SL28 / SL34
ZpracováníPromytá
Sklizeňleden 2017
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, Espresso, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťrybízová marmeláda, citrusy, vanilka
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot