Keňa Ndaroini

rybíz, grapefruit, vanilka, čajová a svěží
Keňa Ndaroini
rybíz, grapefruit, vanilka, čajová a svěží
430 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Menší lot ze zpracovatelského závodu Ndaroini, který patří pod Gikanda Farmers Co-operative Society. Netradiční chuťový profil svou čajovou jemností a elegantní svěží chutí připomíná ty nejlepší etiopské kávy.

Tento mikrolot jsme osobně vybírali letos v březnu během naší návštěvy Keni z celkem asi 300 různých vzorků. Ndaroini nás překvapilo velmi netradičním chuťovým profilem, který připomíná spíše kávy severního souseda. Vybírat kávy v Keni je zábavné, ale opravdu náročné. Na jeden stůl se oproti ostatním pěstitelským zemí dává až 30 vzorků. Acidita je u většiny káv dominantní a chuťové pohárky degustátora se tak velmi rychle unaví. Převládající deskriptory u těch nejlépe hodnocených káv zahrnují různé typy ovoce jako např. černý rybíz, angrešt, grapefruit, pomelo, limetky a jiné tropické ovoce. Šťavnatost některých káv je opravdu ohromující.

Ndaroini nás ale překvapila něčím jiným. Mezi ostatními kávami vynikala svou elegantní a komplexní chutí. Jinak řečeno, káva na vás nijak nekřičela, ale spíše čekala, až ji sami objevíte. Zpracovatelský závod Ndaroini pro nás není úplnou novinkou, jelikož patří stejně jako např. Gichathaini pod skupinu Gikanda Farmers Cooperative Society. Závod se nachází v hlavním městě keňské kávy Karatina (mapa) a vykupuje třešně od 700 malých producentů.

Hlavní sklizeň trvá od října do ledna, vedlejší pak od března do dubna. Pro zpracování kávy se používá tradiční promytá metoda. Čerstvě sebrané třešně odrůd SL 28, SL34, Ruiru 11 a Batian jsou zbaveny slupky v diskových loupačkách, následuje fermentace v betonových nádržích (většinou přes noc, 12-16 hodin), promytí a ponechání třešní ve studené vodě před samotným rozprostřením na africké postele. Sušení trvá dle počasí 7-15 dní.

Fotky z naší letošní návštěvy Keni najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměKeňa
FarmaNdaroini, Gikanda Farmers Cooperative Society
OdrůdaArabica SL28 / SL34
ZpracováníPromytá
Sklizeň2016/2017
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťrybíz, grapefruit, vanilka, čajová a svěží
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot