Kostarika Finca Šumava H3

limitovaná edice 200 g
Kostarika Finca Šumava H3
limitovaná edice 200 g
400 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 200 g
/
Není skladem

Letošní sklizeň exotické odrůdy H3, která je kombinací etiopských odrůd s tradiční caturrou, byla zpracovaná white honey metodou na česko-kostarické farmě Šumava de Lourdes. V chuti je svěží a jemná s tóny manga, papáji a mléčné čokolády.

Limitová edice 42 kg

Finca Šumava je ambiciózní projekt, který vzešel ze spolupráce českého investora a známého kostarického exportéra výběrové kávy pana Francisca Meny. Šumava, celým jménem Finca Šumava de Lourdes, se nachází v regionu Lourdes de Naranjo, asi hodinu jízdy autem od hlavního města San José (mapa). Idea celého projektu stojí na výjimečném terroiru, pevném ekonomickém zázemí a především na obrovském know-how, které Francisco získal během posledních deseti let spoluprací se stovkami malých farmářů po celé Kostarice.

Šumava je ryze modelovou farmou, která využívá nejmodernější technologie na zpracování kávy a současné trendy v agronomii a ekologickém zemědělství. Zaujala nás např. recyklace odpadní vody, která vzniká během procesu zpracování třešní. Na nevyužitých loukách je systematicky vysušována a zbylý organický materiál je následně využit jako hnojivo pro kávovníky.

Šumava má také jedinečný přístup do mezinárodní kolekce sazenic kávovníků (CATIE). Na farmě můžete vidět jak zahrady vyčleněné pro komerční odrůdy caturra a villa sarchi, tak i experimentální loty původních etiopských odrůd, keňské odrůdy SL28, samozřejmě proslulou geishu, pacamaru nebo exotickou mokku. Právě odrůda je na našem nanolotu to nejzajímavější. H3 je tzv. primárním hybridem původní etiopské odrůdy a klasické caturry. Primární hybridy jsou absolutní novinkou na poli křížení kávovníku. Jejich cílem je zabezpečit širší genetickou diversitu v regionu křížením geneticky vzdálených "rodičů". Výsledkem jsou kávovníky, které mají vyšší rezistenci vůči chorobám a počasí, navíc při vylepšení chuťového profilu. H3 je jedním z pár F1 hybridů, které se ve Střední Americe pěstují komerčně. Pro mnoho lidí z oboru jsou F1 hybridní odrůdy budoucností kávového trhu. Více se můžete o F1 hybridních odrůdách dočíst v katalogu World Coffee Research.

Zpracování třešní probíhá ve většině případů v tzv. džusovači (španělsky "desmusilaginadora"), což je de facto mechanický lis na kávové třešně, na kterém lze jednoduše nastavit množství ponechané dužiny na pergamenu zrn (video v galerii). Náš lot byl zpracovaný tzv. white honey metodou, která je v současné době mezi kostarickými producenty nejběžnější. Jedná se o metodu, kdy se čerstvě sebrané třešně vyloupají v loupačce, která je nastavená na nejpomalejší chod, tím pádem se odebere skoro všechna dužina. White honey má tak nejblíže standardnímu promytému zpracování. Následné sušení probíhá po dobu 20-25 dní na africkým postelích.

I když se jedná pouze o čtvrtý produkční rok pod vedením týmu okolo Francisca Meny, káva z farmy Šumava již dokázala vyhrát prestižní soutěž Cup of Excellence 2016 s rekordním bodovým ohodnocením. Této události si dokonce všimla i česká média. "Šumavu" jsme letos navštívili v březnu. Vybrali jsme celkem 4 mikroloty.

Fotky z návštěvy farmy Šumava najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměKostarika
FarmaFinca Sumava de Lourdes
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníHoney
Sklizeňbřezen 2018
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťmango, papája, mléčná čokoláda
Balení200 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot