Panama Esmeralda Geisha Reyna Carnaval #8

Panama Esmeralda Geisha Reyna Carnaval #8
700 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 200 g
/
Není skladem

Aukční lot odrůdy Geisha z panamské farmy Hacienda La Esmeralda jsme vybrali jako malý dárek pro naše zákazníky k příležitosti 5. výročí doubleshotu.

Velikost balení: 200 g

Reyna Carnaval je název aukčního mikrolotu odrůdy Geisha, který byl sklizen 18. února letošního roku v regionu Jaramillo, v nadmořské výšce 1570 – 1625 m n.m. (mapa). Velikost tohoto mikrolotu je 136 kg zelené kávy. Konečná cena v aukci byla 2200 Kč / kg (FOB, tzn. bez dopravy do Evropy).

Zjednodušeně řečeno jsou kávy z této farmy již 11 let právem považovány za to nejlepší a nejdražší, co může svět výběrové kávy nabídnout. Každoročně se v internetové aukci předbíhají pražírny z USA, Evropy a Asie o to, komu se podaří zakoupit alespoň část ze sklizně Geishy z farmy Esmeralda. I když se tato odrůda nyní pěstuje ve většině producentských zemí, aromatika a specifická chuť panamské Geishy zůstávají nepřekonány.

Historie tohoto kávovníku je stejně zajímavá, jako jeho chuť. Do Panamy se Geisha dostala přes Tanzánii a Kostariku, kde byla v 50. letech 20. století šlechtěna pro svou vysokou odolnost vůči rzi kávovníkových listů. Její pravý původ zůstává neověřen, ale poslední dobou se spekuluje o hranicích jihozápadní Etiopie se Súdánem, kolem vesnice Gesha. Až v roce 2004 majitel farmy Hacienda La Esmeralda Daniel Peterson s překvapením zjistil, že podivně vysoké keře s podlouhlými třešněmi vykazují na degustačním stole neobyčejné výsledky. Rodina Petersonů se rozhodla zpracovat třešně kávovníků Geisha odděleně od ostatních odrůd a uspořádala vůbec první internetovou aukci kávy. Během následujících několika let dokázala Geisha změnit celý svět kávy.

O této odrůdě vznikla řada článků, jedna zajímavá kniha - God in a Cup od Michaely Weissman a krátký film Full Circle: Coffee Comes Home to Ethiopia.

Jako většina káv této odrůdy se i tento aukční lot vyznačuje výraznou květinovou aromatikou a jemnou čajovou chutí. Promyté zpracování v kávě vyzdvihuje tóny exotického ovoce a citronové trávy.

Upozornění: tato káva je vhodná pouze na přípravu filtrované kávy. Pokud si nejste jisti kvalitou své vody, doporučujeme použít balenou vodu Toma nebo Dobrá voda.

Podrobné informace
ZeměPanama
FarmaEsmeralda, Boquete, Panama
OdrůdaArabica Gesha / Geisha
ZpracováníPromytá
Sklizeň18. února 2015
CertifikaceKáva z rukou farmáře
Chuťčajová růže, exotické ovoce, citronová tráva
Balení200 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
ProducentNe