Tam Dem Espresso - léto

zelené jablko, hnědý cukr, ořechy
Tam Dem Espresso - léto
zelené jablko, hnědý cukr, ořechy
330 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Skladem

Letní Tam Dem se skládá z čerstvé sklizně kostarické farmy Don Oscar a směsi káv od 30 producentů ze salvadorského regionu Chalatenango pod jménem Los Chelazos. V chuti se vyznačuje tóny zeleného jablka, hnědého cukru a ořechů.

Při tvoření espresso směsi Tam Dem vždy hledáme kávy s výrazným a osobitým charakterem, které pohromadě vytvoří komplexní a netradiční chuťový zážitek.

Letní Tam Dem je směsí našich dvou oblíbených káv z Kostariky a El Salvadoru:

  • Kostarika Don Oscar - 50 %
  • El Salvador Los Chelazos - 50 %

Alejandro Solis Blanco a Horacio Solis jsou synové dona Oscara, kterému by letos bylo nedožitých 80 let. Alejandro a Horacio se starají o hladký chod malého zpracovatelského závodu, který nese jméno jejich otce a nachází se nedaleko městečka San Marcos v proslulém kávovém regionu Tarrazu. Svou kávu aktuálně prodávají do 19 zemí po celém světě, nyní i včetně ČR. Pod zpracovatelský závod Don Oscar patří několik lotů, které se dělí především podle nadmořské výšky. My jsme letos vybrali do letního Tam Demu lot Potrero, což je část farmy v nadmořské výšce 1800 m n.m. a výš. Na celkem 38 ha půdy pěstuje rodina Solis přibližně 25 tisíc keřů kávovníků odrůdy caturra, villa sarchi, typica a geisha. Roční produkce všech farem činí 81 tun zelené kávy. Během týdne zde pracuje 8 zaměstnanců. V průběhu sklizně, která většinou začíná v prosinci a končí v březnu, pak celkem 90 lidí. Po celou dobu jim dělá společnost pes Oso. Kávové třešně se zpracovávají typickým kostarickým způsobem za použití mechanických ekoloupaček Penagos, kterým říkáme „džusovačky“. Sušení honey metodou zpracovaných káv probíhá po dobu 15-18 dní na afrických postelích.

Los Chelazos je název směsi káv odrůdy pacas a bourbon od cca 30 producentů, kteří vlastní farmy v regionu Chalatenango na hranicích s Hondurasem. Tomuto regionu se říká familiárně "Chalate" a obyvatelům pak "Chelazos". Jedná se o region stovek drobných farmářů, kteří zpracovávají své kávy promytou, honey nebo suchou metodou. Los Chelazos nakupujeme do espresso směsi Tam Dem již 5 rokem v řadě. O naší spolupráci se salvadorskými producenty v tomto regionu se můžete dočíst více na blogu našeho partnera společnosti Caravela (pouze v angličtině).

Doporučená příprava:

  • Množství kávy: 9 g (single), 18 g (double)
  • Teplota: 93,5°C
  • Výsledná váha nápoje: 20 g (single), 40 g (double)
  • Délka extrakce: 28-30 vteřin
  • Poměr extrakce: 45 %
(Testováno na kávovaru Speedster při použití misek VST 18 g)
Podrobné informace
ZeměKostarika, El Salvador
FarmaDon Oscar / Los Chelazos
OdrůdaArabica Pacas , Arabica Caturra
ZpracováníHoney
Sklizeňúnor 2018
CertifikaceKáva z rukou farmáře
Chuťzelené jablko, hnědý cukr, ořechy
Doporučené množství18 g (kávy) / 40 g (nápoje)
Balení350 g
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot