Udržitelnost

Samozřejmě chceme, aby tu byl doubleshot věčně, ale ne v podobě obalů od našich produktů, ale jen a pouze v podobě skvělé kávy. U každého našeho výrobku proto vždy řešíme, jak udělat obal co nejšetrnější k přírodě, a to jak tím, z čeho je vyrobený, tak tím, jakou v ní zanechá stopu.

100% kompostovatelné sáčky

Proto jsou naše nové sáčky na kávu vyrobené z materiálů, které vás určitě nepřežijí. V domácím kompostu dokonce nepřežijí ani do příští sezóny. Vypadají možná plastově, ale jsou vyrobené z materiálu NatureFlex™ s vrstvou BioPBS™️, které mají všechny výhody plastu, ale žádnou z jeho nevýhod. Sáček vyrobený z nich je pevný, odolný proti UV záření, mastnotě, odpuzuje vodu a dokonale brání přístupu vzduchu z okolí… Ale v přírodě zmizí.

Čerstvost bez kompromisu

NatureFlex™ je neprodyšný a UV nepropustný materiál, a díky tomu kávu udrží dlouho čerstvou a bez přístupu kyslíku a světla, které způsobuje její stárnutí. Vyrábí se ale nikoliv z ropných derivátů, ale z celulózy, což je materiál obsahující z 90 % dřevo. Přesněji se celulóza vyrábí z odpadů vznikajících při zpracování dřeva. NatureFlex™ navíc garantuje, že i tento odpad pochází z prověřených a ekologických těžeb, a tedy i zdroj obnovitelného materiálu neškodí životnímu prostředí.
Barevná vrstva na sáčcích je pak z BioPBS™. Tomu se říká bioplast, ale ani ten s běžným plastem nesdílí svůj původ v ropě. Vyrábí se jen z rostlinných materiálů, především z odpadu po zpracování kukuřice a cukrové třtiny.

Video z kompostu

Kam s prázdným sáčkem?

Domácí kompost
Vermikompostér
Komunitní kompostárna
Konečně naše sáčky můžete hodit do svého běžného domácího kompostu nebo vermikompostéru a za pár měsíců už ho tam nenajdete. Odpad z doubleshotu už bude popíjet a pojídat váš záhonek, pokud ho samozřejmě hnojíte vlastní kompostem. Stejně tak sáček můžete odnést do některé z komunitních kompostáren (seznam a mapa zde), kde se rozloží ještě mnohem rychleji.
Kávy doubleshot v nových sáčcích

100% kompostovatelné kapsle

Jedním z důvodů, proč jsme jim se v doubleshotu dlouho bránili, byla jejich ekologická náročnost. Nejběžnější hliníkové kapsle jsou surovinově náročné na výrobu a jejich recyklace je velmi obtížná a navíc to vyžaduje to, aby zákazník byl ochoten je odnášet do sběrných míst, kterých je minimum. Přírodní obaly ale byly většinou příliš prodyšné a káva v nich degradovala vemi rychle a už po pár dnech nebyl šálek takový, jaký by měl být. Až s objevem ligninu, přírodního materiálu, ve kterém se káva udrží dokonale izolovaná od okolí, nám směly kapsle přes práh pražírny. Pořád tam ale byla nevýhoda toho, že sice byly rozložitelné, ale zkompostovat je zvládly jen průmyslové kompostárny - tedy musely do hnědé popelnice. V domácích kompostech by ležely roky.

Capsulin "Zero Impact"

Proto jsme nově přešli na kapsle vyrobené z revolučního obalu firmy Capsulin “Zero Impact” Jedná se o světově první 100% kompostovatelné kapsle vyrobené z celulózy a rostlinných olejů. Káva je v nich opravdu neprodyšně uzavřená a oxiduje velmi pomalu, jakmile ale kapsli použijete, na domácím kompostu se rozloží během pár měsíců.

Kam s použitými kapslemi

Stejně jako u našich sáčků, patří použité kapsle na běžný domácí kompost nebo vermikompostér. Stejně tak kapsle můžete odnést do některé z komunitních kompostáren.
Kapsle doubleshot

Bezobalový prodej je u výběrové kávy nereálný, ale když už kávu dáváme do obalu, hodně přemýšlíme, abychom přírodu zbytečně nezatěžovali.