Jste si jisti, že chcete provést tuto operaci?
Při koupi 2 a více balíčků kávy máte vždy DOPRAVU ZDARMA na výdejní místa v ČR
Trh s kapslemi začal s Nespresso, které bylo uvedeno na trh roku 1986 Švýcarskou firmou Nestlé. Ale až v posledních letech se kapsle staly oblíbeným způsobem přípravy domácí kávy. Jakto?
Jejich narození předchází příběh vynálezce Érica Favreho. Ten pochází z francouzsky mluvícího švýcarského kantonu Vaud a byl inženýrem aerodynamiky. Po dokončení studií začal pracovat pro firmu Nestlé. Jeho italská žena Anna-Marie ráda svého manžela pošťuchovala, a to obzvláště kvůli nevýrazné kávě, kterou Švýcaři pili. Éric vzal pošťuchování vážně a rozhodl se, že své ženě ukáže. Ve svém honu za nejlepším espressem se na krátký čas dokonce odstěhovali do Říma a prošli spoustu italských espresso barů. Až narazili na jeden, slavný Caffé Sant´Eustachio.
Koukali baristům pod ruce a vyptávali se. Éric došel k závěru, že vlastně potřebuje prohnat co nejvíce vzduchu vodou a tu protlačit přes množství namleté kávy. Tím chtěl vytvořit kávu s velkým množstvím pěny a takovou, která by byla tolik podobná italskému espressu. Vytvořil svůj první stroj a představil ho společnosti Nestlé roku 1975. Tam ale nebyli z jeho nápadu nijak nadšení, i proto, že ve stejné době uvedlo Nestlé na trh instantní kávu Nescafé, o níž byl velký zájem.
První kapsle se tedy začaly produkovat až o deset let později, roku 1986, a to díky tehdejšímu řediteli Nestlé Helmutu Maucherovi. Nestlé se obávalo neúspěchu a firma začala kapsle vyrábět pod záštitou nově vzniklé značky - Nespresso. Kapsle byly nejprve určené pro konzumaci v hotelích, barech a kancelářích. Tam se ale moc nedařilo. Změnila se tedy strategie a kapsle se začaly prodávat jako luxusní část domácností. Ze Švýcarska se kapsle rozšířily do Francie a do USA, ale šlo to pomalu. Začátky Nespressa byly těžké a Éric Favre byl nucen roku 1991 Nestlé opustit.
Éric založil několik vlastních společností na výrobu kapslí jako například Monodor. Boj o patent kapslí trval několik let. Kdo byl vlastně tvůrcem kapslí, Nestlé nebo Éric? Smír mezi Nestlé a Éricem se podepsal až roku 2003. Éric Favre vydal roku 2014 knihu, kde sám uvádí, že udělal několik chyb, ale díky nim se posunul kupředu.
A Nespresso? To získalo hlavně v 90. letech na popularitě. Postupně se začaly objevovat další velké firmy vyrábějící kapsle, jako například americká firma Keurig. A po vypršení patentů firmy Nespresso v roce 2015 začalo více a více firem přicházet s novými, vylepšenými kapslemi a technologiemi. Dnes můžeme najít až 400 společností na světě, které je vyrábějí.
Tento nový trh se také snaží zvýšit kvalitu kávy a hledá šetrné způsoby výroby a likvidace odpadu z kapslí. A proto volí tuto metodu čím dál tím více pražíren. Přichází se s novými materiály na jejich výrobu (jako například lignin, ze kterého jsou naše kapsle) a udržitelnost je v oblasti kapslí velkým tématem. Některé společnosti kvůli jejich ekologické náročnosti přestaly kapsle používat nebo je ani používat nezačaly. Jinde, obzvláště ve Švýcarsku, kapsle sbírají od svých zákazníků a následně recyklují. Je tedy na rozhodnutí každého, zda kapsle chce správně recyklovat nebo kompostovat. Naše kapsle jsou vyrobené z obnovitelného přírodního materiálu ligninu, které jsou rozložitelné v kompostárnách, a tedy vhodné do “hnědých” popelnic.
Situace v Bolívii nebyla letos tak dramatická jako v Brazílii, alespoň tedy z pohledu klimatického. Naopak politicky se Bolívie pomalu řítí do stejné situace, ve které se nachází Venezuela nebo z pěstitelských zemí třeba Etiopie.
Přečtěte si víceNa letošní návštěvu a výběr káv v Brazílii a Bolívii jsme se vydali o měsíc dříve než obvykle. Hlavním důvodem byly brzké sklizně a také lehká nervozita z nové regulace EUDR (European Union Deforestation Regulation), která se nás jako přímých importérů kávy od letošního prosince týká.
Přečtěte si víceJste si jisti, že chcete provést tuto operaci?