Kupte si 2 balíčky kávy a získejte dopravu zdarma na výdejní místa v rámci ČR.

Kde se vzaly kapsle a proč jsou hitem pražíren výběrové kávy teprve teď
13. 12. 2021

Kde se vzaly kapsle a proč jsou hitem pražíren výběrové kávy teprve teď

Trh s kapslemi začal s Nespresso, které bylo uvedeno na trh roku 1986 Švýcarskou firmou Nestlé. Ale až v posledních letech se kapsle staly oblíbeným způsobem přípravy domácí kávy. Jakto?

Sdílejte

Historie kapslí

Jejich narození předchází příběh vynálezce Érica Favreho. Ten pochází z francouzsky mluvícího švýcarského kantonu Vaud a byl inženýrem aerodynamiky. Po dokončení studií začal pracovat pro firmu Nestlé. Jeho italská žena Anna-Marie ráda svého manžela pošťuchovala, a to obzvláště kvůli nevýrazné kávě, kterou Švýcaři pili. Éric vzal pošťuchování vážně a rozhodl se, že své ženě ukáže. Ve svém honu za nejlepším espressem se na krátký čas dokonce odstěhovali do Říma a prošli spoustu italských espresso barů. Až narazili na jeden, slavný Caffé Sant´Eustachio.

Hledání kávy tolik podobné italskému espressu

Koukali baristům pod ruce a vyptávali se. Éric došel k závěru, že vlastně potřebuje prohnat co nejvíce vzduchu vodou a tu protlačit přes množství namleté kávy. Tím chtěl vytvořit kávu s velkým množstvím pěny a takovou, která by byla tolik podobná italskému espressu. Vytvořil svůj první stroj a představil ho společnosti Nestlé roku 1975. Tam ale nebyli z jeho nápadu nijak nadšení, i proto, že ve stejné době uvedlo Nestlé na trh instantní kávu Nescafé, o níž byl velký zájem.

První kapsle, první (ne)úspěchy

První kapsle se tedy začaly produkovat až o deset let později, roku 1986, a to díky tehdejšímu řediteli Nestlé Helmutu Maucherovi. Nestlé se obávalo neúspěchu a firma začala kapsle vyrábět pod záštitou nově vzniklé značky - Nespresso. Kapsle byly nejprve určené pro konzumaci v hotelích, barech a kancelářích. Tam se ale moc nedařilo. Změnila se tedy strategie a kapsle se začaly prodávat jako luxusní část domácností. Ze Švýcarska se kapsle rozšířily do Francie a do USA, ale šlo to pomalu. Začátky Nespressa byly těžké a Éric Favre byl nucen roku 1991 Nestlé opustit.

Nespresso vs. Éric

Éric založil několik vlastních společností na výrobu kapslí jako například Monodor. Boj o patent kapslí trval několik let. Kdo byl vlastně tvůrcem kapslí, Nestlé nebo Éric? Smír mezi Nestlé a Éricem se podepsal až roku 2003. Éric Favre vydal roku 2014 knihu, kde sám uvádí, že udělal několik chyb, ale díky nim se posunul kupředu.

Nespresso? Who else?

A Nespresso? To získalo hlavně v 90. letech na popularitě. Postupně se začaly objevovat další velké firmy vyrábějící kapsle, jako například americká firma Keurig. A po vypršení patentů firmy Nespresso v roce 2015 začalo více a více firem přicházet s novými, vylepšenými kapslemi a technologiemi. Dnes můžeme najít až 400 společností na světě, které je vyrábějí.

Příprava pro líné i náročné

Dnes na trhu s kapslemi nacházíme spoustu inovací a nových technologií . Nové kapslové stroje mají funkce, jaké nebyly donedávna možné. Jako například kávovar Morning Morning kávovar na kapsle Morning kávovar na kapsle Zobrazit více a jeho aplikace Drink Morning. V aplikaci si zvolíte jakou kapsli chcete přichystat, a spolu s ní i recept, který vám přichystal tým pražírny, vy jen zmáčknete knoflík a máte svůj skvělý ranní šálek kávy hotový. Na tomto kávovaru si můžete pohrát i s tlakem a teplotou, máte-li chuť.

Výběrová káva do kapslí - ano, ale…

Tento nový trh se také snaží zvýšit kvalitu kávy a hledá šetrné způsoby výroby a likvidace odpadu z kapslí. A proto volí tuto metodu čím dál tím více pražíren. Přichází se s novými materiály na jejich výrobu (jako například lignin, ze kterého jsou naše kapsle) a udržitelnost je v oblasti kapslí velkým tématem. Některé společnosti kvůli jejich ekologické náročnosti přestaly kapsle používat nebo je ani používat nezačaly. Jinde, obzvláště ve Švýcarsku, kapsle sbírají od svých zákazníků a následně recyklují. Je tedy na rozhodnutí každého, zda kapsle chce správně recyklovat nebo kompostovat. Naše kapsle jsou vyrobené z obnovitelného přírodního materiálu ligninu, které jsou rozložitelné v kompostárnách, a tedy vhodné do “hnědých” popelnic.

Ochutnejte naše Kapsle

Kapsle Start

Kapsle Start

54 g 10 ks kapslí Skladem
Množstevní slevy
Při koupi 3 ks a více 143 Kč

Vaše cena (vč. DPH)
160 Kč

Líbí se vám to? Dostávejte newsletter

Czech Aeropress Championship 2022

Czech Aeropress Championship 2022

Hssss... Je Vám to povědomé? Jestli tento zvuk slýcháte každé ráno, tak Vás zveme na klání borců a borek v přípravě kávy v plastových trubkách zvaných Aeropress. Z Aeropressu se stal takový fenomén, že vzniklo dokonce samostatné mistrovství světa. To letošní se koná v prosinci v kanadském Vancouveru. Kdo se protlačí až do Kanady? 

Přečtěte si více
Kávové předplatné - září 2022

Kávové předplatné - září 2022

Jedná se o kávu, kterou jsme pro Vás vybrali během naší březnové návštěvy Panamy. Chcete se dozvědět více? Podívejte se na video nebo pokračujte ve čtení níže.

Přečtěte si více