Kupte si 2 balíčky kávy a získejte dopravu zdarma na výdejní místa v rámci ČR.

Nitro coffee – nová dobrodružství v studené kávě
9. 7. 2020

Nitro coffee – nová dobrodružství v studené kávě

Když jsme někdy kolem roku 2014 prvně slyšeli o nitro coffee, kávě nasycené dusíkem, moc nám to nedávalo smysl a vlastně jsme ani nevěděli, co si pod tím představit. V Americe to tehdy bylo považováno za nový trend, který měl dobýt trh výběrové kávy. Uplynulo šest let a my pro vás v Karlíně připravujeme vlastní nitro kávu.

Sdílejte

Kde se ale vůbec vzala káva s dusíkem - nitro káva?

Posun k zastudena extrahované kávě, která předcházela nitro coffee, začal primárně jako způsob, jak vyextrahovat méně kyselosti z kávových zrn. Za pomoci louhovacích nádob jako Toddy, nebo i obyčejných plastových nebo skleněných nádob byly kavárny najednou schopny připravit velké množství silného kávového koncentrátu s dlouhou trvanlivostí. K nitro kávě to už teď bylo jenom krůček.

Celý koncept dusíku v kávě pochází pravděpodobně z pivní branže. Mike McKim, výrobce Black & Blue coffee, v jednom z rozhovorů před pár lety mluvil o tom, že nápad s dusíkem přidaným do kávy dostal už v roce 2011, když popíjel Nitro stout z místního pivovaru. Svůj produkt, nitro kávu v plechovce, pak představil v lednu 2015. Ostatně všichni dobře známe lávový efekt piva Guinness, když ho za pomoci speciální pípy natočí do sklenice. Ano, za jeho lávový efekt může právě dusík.

Co dělá dusík s chutí?

Asi si teď říkáte: „Jak ale může dusík, nerozpustný plyn, být zpracovaný tak, aby byl poživatelný, a ještě k tomu chutný?“ Z jednoho jednoduchého důvodu, a to, že dusík se chová v kontaktu s tekutinou, tedy kávou, jako zahušťovadlo, které dává cold brew (za studena louhované kávě) krémovou texturu a příjemnou sladkost. Funguje to na podobném principu jako tzv. provzdušňovač vína, který dovoluje nápoji se víc “nadechnout“. U kávy mikrobublinky dusíku pozdvihnou chuť a váhu kávy v ústech.

My jsme se na výrobu nitro kávy vrhli před dvěma roky, když jsme ji začali točit v našem kontejneru v Manifestu. Dnes si nitro kávu můžete dát ve všech našich kavárnách – v Mém šálku kávy, v Místě i v Espresso baru v Alza.cz

Jak se nitro coffee vyrábí

Proces výroby je rozložený do několika dní. Kávy se musí nejdříve upražit, a to na specifický kávový profil, který nitro kávě vyhovuje a liší se například od toho pro filtrovanou kávu. Pak káva musí chvíli ležet, aby se “vydýchala“ a rozvinuly se v ní chutě, které od ní očekáváme. Pro tenhle typ kávy vybíráme především zrna z Keni nebo Etiopie, která svou ovocností dodají kávě přirozeně svěží chuť. Ta se ještě umocní přidáním dusíku. Po dlouhých hodinách louhování kávou přefiltrujeme a stočíme do sudů, které následně nasytíme dusíkem.

Nitro coffee je skvělá alternativa ke klasickým studeným kávám jako jsou již zmiňované ledové filtry, iced latte nebo iced cappuccino. V kavárně Místo máme teď ještě naše guilty pleasure - ovesné čoko nitro.

Jestli vás nitro coffee zaujalo tak se u nás na jedno zastavte nebo si ho vezměte s sebou na procházku čepované na led.

Líbí se vám to? Dostávejte newsletter

Czech Aeropress Championship 2022

Czech Aeropress Championship 2022

Hssss... Je Vám to povědomé? Jestli tento zvuk slýcháte každé ráno, tak Vás zveme na klání borců a borek v přípravě kávy v plastových trubkách zvaných Aeropress. Z Aeropressu se stal takový fenomén, že vzniklo dokonce samostatné mistrovství světa. To letošní se koná v prosinci v kanadském Vancouveru. Kdo se protlačí až do Kanady? 

Přečtěte si více
Kávové předplatné - září 2022

Kávové předplatné - září 2022

Jedná se o kávu, kterou jsme pro Vás vybrali během naší březnové návštěvy Panamy. Chcete se dozvědět více? Podívejte se na video nebo pokračujte ve čtení níže.

Přečtěte si více