Etiopie Uraga Espresso

květiny, žlutý meloun, mango
Etiopie Uraga Espresso
květiny, žlutý meloun, mango
390 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 350 g
/
Není skladem

Svěží a jemná etiopská káva určená primárně na přípravu jednodruhového espressa. Typicky květinovou a citrusovou aromatiku doplňují v chuti tóny žlutého melounu a manga.

Tuto kávu jsme zakoupili v únoru během naší každoroční cesty do Etiopie. Jedná se o mikrolot ze soukromé zpracovatelské stanice Uraga vlastněné panem Israelem Degfou, která se nachází ve stejnojmenné vesnici Uraga (Sonkolle kebelle) v regionu Guji. Israel vlastní celkem 26 zpracovatelských závodů, z toho Uraga patří k těch nejhůře dostupným. Je to také jeden ze čtyř závodů, ve kterých Israel certifikuje producenty, kteří následně mohou za vyšší kvalitu své kávy obdržet dodatečný příplatek (tzv. second payment). Díky prémiovým cenách za prodané kávy má Israel možnost investovat peníze do stavby a provozu škol v místních komunitách.

Čerstvě sebrané kávové třešně jsou nejprve zbaveny svrchní slupky a části dužiny pomocí lisu na kávu (tzv. pulper). Následuje 72hodinové máčení zrn ve fermentačních nádržích, kdy se zbylé cukry obalující zrnko vykvasí. Po manuálním promytí již skoro čistá zrna putují do poslední nádrže, kde stráví závěrečných 16 hodin před samotným sušením. To probíhá vždy na vyvýšených afrických postelích pokrytých jutou nebo umělou tkaninou a trvá v závislosti na počasí přibližně 10 dní. Během velmi horkých dní a také každou noc se zrna v pergamenu překryjí plastovou tkaninou, aby nedocházelo k příliš rychlému sušení nebo kondenzaci vody.

Naše káva se vyznačuje květinovou aromatikou, svěžími tóny žlutého melounu a manga. Pro svou sladkost jsme zvolili tuto kávu na přípravu jednodruhového espressa, čemuž jsme uzpůsobili i pražící profil.

Doporučená příprava:

  • Množství kávy: 9 g (single), 18 g (double)
  • Teplota: 94 °C
  • Výsledná váha nápoje: 18 g (single), 36 g (double)
  • Délka extrakce: 28-30 vteřin

Podrobné informace
ZeměEtiopie
FarmaUraga, Guji
OdrůdaArabica Etiopské původní
ZpracováníPromytá
Sklizeňleden 2019
PřípravaEspresso
Chuťkvětiny, žlutý meloun, mango
Balení350 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot