Kostarika Don Cayito Typica Mejorada

limitovaná edice 200 g
Kostarika Don Cayito Typica Mejorada
limitovaná edice 200 g
400 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 200 g
/
Není skladem

Nová farma rodiny Calderón, která patří mezi nejznámější kostarické producenty kávy. White honey metodou zpracovaná odrůda typica mejorada svým květinovým aroma a chutí tropického ovoce připomíná známou geishu. Tuto kávu jsme použili na mistrovství světa baristů v Amsterdamu v roce 2018.

Don Cayito je nejvýše položenou farmou (2100 m n.m.) známé kostarické rodiny Calderón. Nachází se v proslulém regionu Tarrazu (mapa). Pan Ricardo Calderón zde začal pěstovat kávovníky a cukrovou třtinu již v roce 1978. Vlastní zpracovatelský závod (Los Angeles) si postavil až v roce 2009 během tzv. "micromill" revoluce. Získal tak možnost zpracovávat třešně nejen z vlastních farem, ale také od ostatních rodinných příslušníků a sousedů. V roce 2011 se proslavil vítězstvím na prestižní soutěži Cup of Excellence, které se mu podařilo zopakovat v roce 2018. Káva rodiny Calderon se navíc vydražila za nejvyšší cenu v historii kostarického kávového obchodu.

Ricardo aktuálně vlastní 15 farem společně se svými dvěma syny Diegem a Michaelem a dcerami Lizeth a Fernandou. Nejvýše položenou farmu Don Cayito má na starosti právě Diego. Veškeré zpracování probíhá v kolumbijských eco-loupačkách Penagos, které zbaví třešně slupky a dužiny před promytím a samotným sušením na afrických postelích nebo betonových nádvořích.

Odrůdu typica mejorada ještě donedávna hodně kostarických producentů prodávalo pod marketingově líbivějším názvem geisha. I když je aromatika a chuť geishe blízká, jedná se o jinou odrůdu, příbuznou s typicou. Pro jasné odlišení od geishy se v posledních letech vžilo označení "typica mejorada", které v překladu znamená "vylepšená typica".

Tento mikrolot má pouhých 69 kg, byl sklizen v březnu letošního roku a zpracován metodou white honey. Při tomto zpracování se loupačka nastaví tak, aby se z třešní dostalo maximální množství dužiny bez nutnosti několikadenní fermentace v nádržích (video zde, foto v galerii). V aromatice jsou výrazně cítit květy a levandule. V chuti pak převládají tóny rozinek v čokoládě, brusinek a melasy.

Fotky z našich každoročních návštěv rodiny Calderón najdete v galerii na Flickru.

Podrobné informace
ZeměKostarika
FarmaDon Cayito - Los Angeles
OdrůdaArabica Typica
ZpracováníHoney
Sklizeňbřezen 2019
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťrozinky v čokoládě, brusinky, melasa
Balení200 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot