Voda je základ
16. 7. 2020

Voda je základ

A přitom často opomíjenou součástí přípravy kávy. Můžete mít sebelepší technologie, ale pokud zvolíte špatnou filtraci vody, nemusí káva chutnat dle vašich představ. A nejen že ovlivňuje chuť nápoje, ale také může ovlivnit funkci a životnost vašeho kávovaru.

Sdílejte

Jak tedy vypadá ideální voda?

Maxwell Colonna-Dashwood o této problematice napsal dokonce knihu Water for Coffee. My vám tu ve zkratce představíme hlavní parametry.

Voda by měla být bez zápachu a pachuti. Bez obsahu chloru, který může způsobit medicinální pachuť kávy. Ten se dá se odstranit pouze filtry s aktivní uhlíkovou složkou.

TDS mezi 80 a 160 ppm

Celkový počet rozpuštěných částic. Tedy všeho, čím je voda nasycena (minerály, soli, kovy...). Pokud je hodnota TDS vyšší, voda se chová jako nasycený roztok a špatně do sebe rozpouští rozpustné látky z kávového zrna.

Celková tvrdost mezi 70 a 90 mg/l

Obsah vápenatých a hořečnatých iontů ve vodě. Jejich množství ovlivňuje usazování vodního kamene v boileru kávovaru. A také mohou ovlivnit chuť nápoje, např. vysoký obsah vápníku způsobuje suchou křídovou dochuť.

Alkalita mezi 40 a 80 ppm

Kyselinová neutralizační kapacita je vlastně mírou stability pH, tedy schopnost neutralizovat kyselinu, která se do vody dostane. Vyšší alkalita = vyšší stabilita pH (mohu přidat více kyseliny, než se hodnota pH sníží)

pH okolo 7 (neutrální)

pH udává koncentraci H+ a OH- a tím nám tedy říká, jak kyselá nebo zásaditá voda je. Jiné než neutrální pH může negativně ovlivnit chuť kávy a také zvýšit náchylnost k usazování vodního kamene nebo korozi kovových částí kávovaru.

Jak si udělat rozbor?

Máte na výběr několik možností. Můžete svou vodu zaslat do jedné z laboratorních stanic nebo si koupit titrační sady a změřit si vše sami. Nejběžněji k dostání v akvaristických potřebách nebo od firmy Hanna.

Jakou filtraci vody zvolit?

Pokud znáte parametry vaší vody, můžete vyzkoušet kalkulačku, která vám poradí s vhodným typem filtru. Nejvíce se nám osvědčila kombinace cartridgového filtru v kombinaci s mechanickým předfiltrem, který odstraní případné nečistoty z potrubí, a prodlouží tak životnost samotného filtru. Ten obsahuje katexovou pryskyřici, která změkčuje vodu a karbonovou složku pro její vyčištění. Také se dá použít systém reverzní osmózy, kdy vodu zbavíte úplně všech rozpuštěných látek a poté ji pomocí bypassu smícháte s vodou z řadu v přesně daném poměru. Tuto výslednou vodu můžete ještě obohatit o minerály vhodné pro přípravu kávy (především hořčík) skrze remineralizační patronu.
Pokud vás více zajímá vliv složení vody na chuť kávy, tady je několik receptů, jak si ideální vodu vyrobit v domácím prostředí.

Líbí se vám to? Dostávejte newsletter

Hand brew vs batch brew

Hand brew vs batch brew

Chodíte do své oblíbené kavárny na filtrovanou kávu, možná si ji i sami připravujete doma, ale najednou vám barista nabízí alternativu: „A nechcete batch?“ Co to vlastně je ono batch brew, jak se liší od ostatních alternativních metod, jaké jsou jeho výhody a nevýhody – to vše se vám pokusíme shrnout v následujícím článku.

Přečtěte si více
Za všechno mohou mikroby

Za všechno mohou mikroby

Meruňky, karamel, vlašské ořechy, kakao, med, třešně… možná se někdy díváte na popisy káv na našich sáčcích a nevěřícně kroutíte hlavou. To tam opravdu cítíte? Je to nějak dochucené? Chutná to tak proto, že to roste pod ovocnými stromy? Pokud vás někdy zajímalo, kde se tyto chutě kávy berou a zda jsou faktem nebo subjektivním vjemem, přijměte naše pozvání do kouzelného světa… kvašení a mikroorganismů.

Přečtěte si více