Panama Emporium Geisha

limitovaná edice 200 g
Panama Emporium Geisha
limitovaná edice 200 g
500 Kč
Cena vč. DPH
/
Velikost balení: 200 g
/
Není skladem

Suchým způsobem zpracovaná odrůda geisha, kterou Graciano Cruz pěstuje na své farmě Emporium. Výrazně aromatická a elegantní káva s tóny jasmínu, tropického ovoce a vanilky. Limitovaná edice 90 kg.

Finca Emporium je níže položenou farmou Graciana Cruze, na které se káva zpracovává pouze tradiční suchou metodou. Výsledek specifického mikroklima, terroiru, použité odrůdy geisha a zvoleného procesu sušení je výrazně šťavnatý a sladký šálek s dominantními tóny jasmínu, tropického ovoce a vanilky.

Emporium je příkladová farma, kde biodiverzita hraje velmi důležitou roli. Kromě perfektně zdravých kávovníků se na farmě nachází spousty pomerančovníků, mandarinek, citroníků, avokád a např. guavy. Veškeré sušení třešní probíhá na afrických postelích, které jsou zhotovené z dostupných materiálů, jakými je např. bambus.

Odrůda geisha má nejen fantastickou chuť, ale i zajímavý příběh. Do Panamy se dostala přes Tanzánii a Kostariku, kde byla v 50. letech 20. st. šlechtěna pro svou vysokou odolnost vůči rzi kávovníkových listů. Její pravý původ zůstává neověřen, ale traduje se, že získala jméno po vesnici Gesha v Etiopii. Až teprve v roce 2004 majitel farmy Hacienda La Esmeralda Daniel Peterson s překvapením zjistil, že podivně vysoké keře s podlouhlými třešněmi vykazují na degustačním stole neobyčejné výsledky. Rodina Petersonů se rozhodla zpracovat třešně kávovníků geisha odděleně od ostatních odrůd a uspořádala vůbec první internetovou aukci kávy. Během následujících několika let dokázala geisha změnit celý svět kávy ... O této odrůdě vznikla celá řada článků a také jedna velmi zajímavá kniha - God in a Cup od Michaely Weissman.

Více o farmě Emporium najdete na webových stránkách loslajones.com.

Podrobné informace
ZeměPanama
FarmaEmporium
OdrůdaArabica Gesha / Geisha
ZpracováníNatural (suchá)
Sklizeňleden 2020
CertifikaceKáva z rukou farmáře
PřípravaAeropress, Chemex, Chytráček, French Press, Hario V60, Mokka konvička, Vacuum Pot
Chuťjasmín, tropické ovoce, vanilka
Balení200 g
Typ kávyzrnková
Min. trvanlivostV ideálním případě spotřebujte do 30 dní od data pražení uvedeného na obalu.
Producentdoubleshot